Prečo bikila bežala bosá?

Obsah:

V deň maratónu Bikila sa rozhodla nechať tie nepadnúce topánky a behať naboso. Keď sa ho opýtali na svoje rozhodnutie behať naboso, povedal: „Chcel som, aby svet vedel, že moja krajina, Etiópia, vždy víťazila s odhodlaním a hrdinstvom.“

Prečo Abebe Bikila behá bosý?

1960 Olympijské hry v Ríme

V Ríme si Abebe kúpil nové bežecké topánky, ale nesadli mu dobre a robili mu pľuzgiere. Preto sa rozhodol behať bosý.

Viete behať na olympiáde bosí?

Beh naboso je povolený, ale je to zriedkavé. Aby ste mohli súťažiť naboso, mali by ste najskôr trénovať naboso a nie je veľa dráhových športovcov, ktorí to robia. Topánky sú dnes lacnejšie a ľahšie dostupné po celom svete, najmä medzi elitnými športovcami.

Bežal Abebe Bikila bosý?

Bol prvým športovcom, ktorý vyhral dva olympijské maratóny. Syn pastiera Bikila začal behať vo veku 24 rokov. Mimo Etiópie bol málo známy, keď vstúpil na olympijské hry v roku 1960 a zabehol maratón barefoot na dláždených kockách Appian Way.

Kto bežal na olympiáde bez topánok?

V roku 1960 ohromil svet 28-ročný Abebe Bikila, keď, neznámy a neohlásený, vyhral olympijský maratón. Svetovú pozornosť zaujal nielen tým, že ako prvý Východoafričan získal medailu, ale aj tým, že podujatie bežal bosý. O štyri roky neskôr, v rTokio opäť vyhral – tentoraz s topánkami.